RCF LF18N401 - 18" 1200W 8 Ohm
Applications:
Main Features:
- 4 - inch, fiberglass inside-outside copper voice coil
- 2400 Watt continuous program power handling
- 98 dB Sensitivity
- 30 Hz - 1 kHz Frequency range
- Dual-forced air ventilation and 15mm top plate for minimum power compression
- Dual spider design with silicon based dampening control
- Triple-roll surround and corrugated straight cone geometry
General Specifications
- Nominal Diameter: 460mm / 18inch
- Rated Impedance: 8 O
- Program Power: 2400 W AES
- Power handling capacity: 1200 W AES
- Sensitivity: 98 dB
- Frequency Range: 30 Hz - 1000 Hz
- Effective Piston Diameter: 395mm / 15.6inch
- Max Excursion Before Damage (peak to peak): 52mm / 2.1inch
- Minimum Impedance: 6.3 O
- Voice Coil Diameter: 100mm / 4inch
- Voice Coil Material: Copper
- Voice Coil Winding Depth: 25mm / 1.0inch
- Number of layers: 2
- Kind of layer: inside / outside
- Top Plate Thickness: 15mm / 0.6inch
- Cone Material: No pressed pulp
- Cone Design: Straight
- Surround Material: Polycotton
- Surround Design: Triple roll
Thiele/Small Parameters
- Resonance Frequency FS: 32 Hz
- DC resistance: 5.1 Ohms
- Mechanical factor: 6.5
- Electrical factor: 0.27
- Total factor: 0.26
- BL Factor: 27.8 T · m
- Effective Moving Mass: 201 g
- Equivalent Cas air load: 257 litres
- Effective piston area: 0.122 m²
- Max. linear excursion (mathematical): 8.8 mm
- Voice - coil inductance @ 1kHz: 2.5 mH
- Half-space efficiency: 3.01%
Mounting information
- Overall Diameter: 465mm / 18.3inch
- Bolt Circle Diameter: 442-447mm / 17.4-17.6inch
- Bolt Hole Diameter: 6.5mm / 0.3inch
- Front Mount Baffle Cut-out: 424mm / 16.7inch
- Rear Mount Baffle Cut-out: 424mm / 16.7inch
- Depth: 205mm / 8.1inch
- Volume occupied by the driver: 5.5 litre s/ 0.19 ft³
- Net Weight: 9.1 kg / 20.2 lbs
| Other RCF products similar to RCF LF18N401 - 18" 1200W 8 Ohm: |
Seen this cheaper?
If you find 'RCF LF18N401 - 18 inch 1200W 8 Ohm' at a lower price from an authorised UK dealer, tell us and we'll aim to match it. Request a price match. Terms & Conditions.